TwitterLinkedinTelegramTelegram
POLSUSCông ty - Ba Lan15-Th6-2023
Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” był partnerem Konferencji pt. „Rasa Puławska i jej potencjał perspektywą rozwoju dla małego przetwórstwa i handlu rolniczego” zorganizowanej przez Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych Sp. z o.o. w Chodeczku, gdzie znajduje się stado świń rasy puławskiej objęte oceną wartości użytkowej prowadzonej przez „POLSUS”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zarządu Głównego „POLSUS”: Pan Prezes Andrzej Kabat oraz Pan Adam Zboina i Pan Łukasz Niedziela. Uczestniczyli w nim także hodowcy i pracownicy biura „POLSUS”. Spotkanie uświetniła obecność Pana Pana Ministra Rafała Romanowskiego oraz Pana Waldemara Humięckiego - dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Podczas wystąpień inauguracyjnych podkreślono znaczenie chowu i hodowli rodzimych ras trzody chlewnej oraz znaczenie ukazywania potencjału rasy puławskiej w aspekcie rozwoju małego przetwórstwa i ochronie różnorodności biologicznej. W części inauguracyjnej głos zabrał również Prezes PZHiPTCh „POLSUS”, który wyraził zadowolenie z możliwości bycia partnerem konferencji oraz podkreślił szczególne miejsce rasy puławskiej wśród stad objętych oceną POLSUS. Przybliżył również efektywną współpracę spółki POLSUS AGRO z hodowcami, która jest kluczem sukcesu.
Podczas części referatowej konferencji został przedstawiony rys historyczny i potencjał rasy puławskiej w kontekście Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) oraz działalności MOL. Wśród zaproszonych prelegentów on line obecni byli przedstawiciele włoskich i francuskich organizacji działających w sektorze hodowli i produkcji wieprzowiny. Na przykładzie swoich państw wskazali jak ważne znaczenie w drodze do sukcesu promocji produktów wieprzowych od ras zachowawczych ma współpraca hodowców, instytutów, stowarzyszeń branżowych oraz rządu. W czasie wystąpień podkreślono wyjątkowość świń rasy puławskiej oraz mięsa i wyrobów wędliniarskich z „puławiaka” ze względu na ich walory kulinarne oraz prozdrowotne. Zwrócono również uwagę na możliwości wykorzystania wyróżników, które podkreślają jakość i pochodzenie oferowanych produktów, np. Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Gwarantowana Tradycyjna Specjalność oraz Jakość Tradycja w budowaniu marki produktu. Podczas konferencji pomysł na biznes oparty na hodowli świń rasy puławskiej przedstawili hodowcy Państwo Dorota i Piotr Kosowscy z Sobolewa, którzy utrzymują świnie tej rasy i produkują wyroby w ramach RHD.
Wydarzenie to miało na celu zachęcenie hodowców do podejmowania wyzwań w zakresie rozwoju RHD w indywidualnych gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną oraz do rozszerzenia działalności w dziedzinie przetwórstwa z uwzględnieniem wyróżników systemów jakości. Takie działania mogą pomóc w eliminowaniu pośredników i skróceniu łańcucha dostaw, w wyniku czego zwiększy się zysk hodowcy oraz utworzy się relacja między hodowcą, o a klientem lokalnym.
W takcie konferencji oraz po części oficjalnej goście mogli spróbować rozmaitości z mięsa świń rasy puławskiej pochodzącej z hodowli w Chodeczku.
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
ThíchBình luận
Chia sẻ
Mục yêu thích của tôi

Chào mừng tới 333

Kết nối, chia sẻ và tương tác với cộng đồng chuyên gia lớn nhất trong ngành chăn nuôi heo.

Chúc mừng 153169 Người dùng trên 333

Đăng kýĐã là thành viên?
Tài khoản được đề xuất
Ngân  Thảo

Ngân Thảo

Thú y - Việt Nam
Phạm   Văn Thái

Phạm Văn Thái

Thú y - Việt Nam
333 Việt Nam

333 Việt Nam

Công ty - Việt Nam
Elanco Animal Health Vietnam
Công ty - Việt Nam
Boehringer Ingelheim Animal Health
Công ty - Đức